Menu Close

Devlet Tahvili Nedir?

Devlet tahvili, devlet garantili, düşük riskli ve sabit getirili araçlara yatırım yapmak isteyenlerin tercihi olan bir yatırım aracıdır. Devlet tarafından desteklendiği için likiditesi nispeten yüksek yatırım araçlarından biridir. Bir yıldan uzun süre borçlanma için hazine müsteşarlığı tarafından çıkarılan bu araçların bir diğer adı da “Devlet İçi Borçlanma Senedi”dir.

Devlet, bu borçlanma aracında belirli vadede belirlenmiş olan faizi ödemeyi garanti etmektedir. Kuponlu ve kuponsuz olarak ihraç edilen devlet tahvillerinde faiz her zaman daha düşüktür çünkü devlet tahvilleri işlemiş faizleri ile paraya çevrilmektedir ve bu da faiz düşüklüğüne neden olmaktadır.

İskontolu olarak da satışı yapılabilen devlet tahvillerinde alacaklılar, faiz gelirlerini alırken 3, 6 veya 12 aylık periyotlarda birer kere tahvil alabilirler.

Devlet Tahvilinin Özellikleri Nelerdir?

– Devlet garantili oldukları için güvenilir yatırım araçlarıdır.

– Sabit ve yüksek getirili araçlardır.

– Kuponlu veya kuponsuz devlet tahvilleri iskontolu olarak satılırlar. Vade tarihinde, devlet tahvilinin üzerinde yazan nominal değer ödemede esas alınır

– Kuponsuz devlet tahvillerinde ise yatırımcılara 3, 6 veya 12 ayda en az bir kere faiz ödemesinin yapılması gerekmektedir.

– Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından çıkarılan devlet tahvillerinin satışı Merkez Bankası aracılığı ile gerçekleştirilir.

Devlet Tahvili Nasıl Alınır?

Devlet tahvilleri, bankalar ve aracı kurumlar tarafından satılırlar. Devlet tahvillerini ihraç eden Hazine Müsteşarlığı, ihraç bilgilerini önceden duyurur. Banka ve aracı kurumlar talep ettikleri tutar veya faiz ile Hazine’ye başvururlar. Hazine taleplerin bir kısmını veya tamamını karşılayabilir. Devlet tahvil almak isteyen yatırımcı alış sırasında vadeye ve getirisine dikkat etmelidir. Ayrıca aldığı devlet tahvilini vadesinden önce sattığı takdirde mevcut piyasa koşullarına göre zarar edebileceğini de bilmelidir.